24 Ocak 2013 Perşembe

Tablet Dünyasında Google'ın Eseri:Nexus 7

Google,2012 ortalarında tanıttığı kendi tabletiyle tablet piyasasındaki rekabetin seyrini değiştirdi.
Tablet bilgisayar denince ilk akla gelen kuşkusuz Ipad'lerdi.Apple firması,tablet piyasasının hegemonyası olma konumundayken;Samsung'un ilk atağı olan Tab serisi ile bir anda piyasa hareketlendi ve farklı bir boyut kazandı.İşin sonu mahkemeye kadar vardı.
Ve diğer markaların çıkardığı tablet pc'ler ile rekabetin çetin olduğunu gösteriyor. Ve sonunda Google Nexus adıyla ilk kez tablet üretir. Muhteşem bir satış politikası izleyerek Apple'a meydan okudu.Neyse detaylara girmeden Velhasıl Nexus 7 birçok donanımsal özellikleri itibariyle göz kamaştırıyor. Fiyatinin çok uygun olması (bizim ülke için geçerli degil) itibariyle tereddütsüz alınabilecek bir tablet bilgisayar.
Nexus 7, 8-16-32 ve 3g'li olarak satışa çıktı. Bu modellerin hepsi Türkiye'de satışta. Fiyat olarak biraz pahalı da olsa özellikleri itibariyle alınabilecek en iyi tablet pc diyebiliriz.Temel özellikleri ise;
800×1280 çözünürlük'teki Ips lcd  ekrana sahip.
4 çekirdekli nvidia tegra3, 1.3 ghz işlemciyle çalışan Nexus 7 donanım olarak çok güçlü.
1  gb ram'la çalışan cihazda artırılabilir hafıza seçeneği yok.
Sadece önde bulunan 1.2 mp.lik kameraya yer verilmiş.
Bataryası ise oldukça güçlü olduğu konusunda hemfikiriz.Çünkü 4300 mAh değerindeki batarya ile saatlerce kullanma süresi vaadediyor.
Asus' un Google ortaklığında çıkardığı Nexus 7, tüm ihtiyaclara cevap veriyor.Her şeyi bir kenara bırakıp tablet pc'de saf android kullanmak bir hayli keyiflidir.
Bu cihazda olumsuz tarafların da olması bizler için bir sıkıntı teşkil etmese de bluetooth ve arka kameranın olmaması Google'ın mantıklı bir stratejik uygulamasıdır.
Yakın zaman içerisinde 3g'li modeli de ulkemizde satışa sunuldu.
8-16-32 GB'lık seçeneklerden 32 gb olanını almak daha mantıklı gözüküyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder